Hammond Transformers Model 1182M110
SKU: HAMMOND-63188
Unit of Measure: Each
Due to your location, the Add to Cart button has been removed.
Out of Stock
Notify me when available
Description
Hammond Transformers Model 1182M110 (1182 Series)
Toroid Power Transformer - 300 VA, 220V C.T. @ 1.36 A, 110V @ 2.72 A
Features:
  • Torodial transformer benefits:
    • low profile
    • lightweight
    • cool running / high efficiency
    • due to the core shape - low stray magnetic flux leakage (low EMI)
  • Dual 117/234 VAC primary, 50/60 Hz. operation.
  • Minimum 8" long flexible leads
  • Manufactured using Class B (130 degree C) materials.
  • Hi-Pot test of 4,000VAC RMS between primary & secondary
  • UL recognized to UL506 (XPTQ2.Guide) UL file #E207860
  • CSA certified to C22.2 #66 - CSA file #209651
  • CE compliant to IEC 61558-2-4
  • This series replaces Hammond’s older 182 Toroid Series.
Note about Inrush Current:
Specifications:
  • Primary Voltage Rating: 115 VAC, 230 VAC
  • Operating Frequency: 50, 60 Hz
  • Power Rating: 300 VA
  • Secondary Voltage Rating (Series): 220 VAC CT
  • Secondary Current Rating (Series):  1.36 A
  • Secondary Voltage Rating (Parallel):  110 V
  • Secondary Current Rating (Parallel): 2.72 A
  • % Voltage Regulation: 6.1
  • Operating Temperature Range: 0 C to + 105 C
  • Toroid Center: Open
  • Primary Winding: Dual
  • Secondary Winding: Dual
  • Termination Style: Wire leads
  • Mounting Style: Chassis Mount
  • Outside Diameter: 4.88"
  • Height: 1.88”
  • Inside Diameter: 1.85"